in

Check Out the Nominees for 41st Blue Dragon Film Awards

Credit: Blue Dragon Film Awards

While the 41st Blue Dragon Film Awards announced the final nominees for the awards, fierce competitions are expected.

The upcoming Blue Dragon Film Awards, scheduled to be held on December 11, will present a total of 18 awards. Today, 15 categories announced the nominations (the rest three are Popularity Award, Best Short Film, and Most viewed Picture) selected through a survey of film industry experts and ordinary moviegoers about Korean films that were released between October 11, 2019, and October 29, 2020.

The Man Standing Next was nominated in a total of 10 categories, including Best Picture, Best Director, Best Actor and Best Screenplay, while Deliver Us From Evil was spotted in 8 different categories. Moonlit Winter and Kim Ji Young, Born 1982 were each nominated in 7 and 6 categories.

You can check out the rest of the nominees below.

Best Picture:
Moving On
The Man Standing Next
Voice of Silence
Moonlit Winter
Kim Ji Young, Born 1982

Best Director:
Yang Woo Seok (Steel Rain 2: Summit)
Yeon Sang Ho (Peninsula)
Woo Min Ho (The Man Standing Next)
Im Dae Hyung (Moonlit Winter)
Hong Won Chan (Deliver Us From Evil)

Best Actor:
Yoo Ah In (Voice of Silence)
Lee Byung Hun (The Man Standing Next)
Lee Jung Jae (Deliver Us From Evil)
Jung Woo Sung (Steel Rain 2: Summit)
Hwang Jung Min (Deliver Us From Evil)

Best Actress:
Kim Hee Ae (Moonlit Winter)
Ra Mi Ran (Honest Candidate)
Shin Min Ah (Diva)
Jeon Do Yeon (Beasts Clawing at Straws)
Jung Yu Mi (Kim Ji Young, Born 1982)

Best Supporting Actor:
Park Jung Min (Deliver Us From Evil)
Shin Jung Geun (Steel Rain 2: Summit)
Yoo Yeon Seok (Steel Rain 2: Summit)
Lee Sung Min (The Man Standing Next)
Lee Hee Joon (The Man Standing Next)

Best Supporting Actress:
Kim Mi Kyung (Kim Mi Young, Born 1982)
Park Hye Soo (Samjin Company English Class)
Bae Jong Ok (Innocence)
Lee Re (Peninsula)
Esom (Samjin Company English Class)

Best New Director:
Kim Do Young (Kim Ji Young, Born 1982)
Kim Cho Hee (Lucky Chan-Sil)
Yoon Dan Bi (Moving On)
Jung Jin Young (Me and Me)
Hong Eui Jung (Voice of Silence)

Best New Actor:
Woo Do Hwan (The Divine Move 2: The Wrathful)
Yoo Tae Oh (Vertigo)
Lee Bong Geun (The Singer)
Lee Hak Joo (Welcome to the Guesthouse)
Hong Kyung (Innocence)

Best New Actress:
Kang Mal Geum (Lucky Chan-Sil)
Kim So Hye (Moonlit Winter)
Shin Hyun Bin (Beasts Clawing at Straws)
Shin Hye Sun (Innocence)
Lee Joo Young (Baseball Girl)

Best Screenplay:
Moving On
The Man Standing Next
Voice of Silence
Moonlit Winter
Kim Ji Young, Born 1982

Best Cinematography and Lighting:
Steel Rain 2: Summit
The Man Standing Next
Deliver Us From Evil
Diva
Peninsula

Best Editing:
The Man Standing Next
Deliver Us From Evil
Moonlit Winter
Beasts Clawing at Straws
Kim Ji Young, Born 1982

Best Music:
The Man Standing Next
Deliver Us From Evil
Samjin Company English Class
Moonlit Winter
Forbidden Dream

Best Art Direction:
The Man Standing Next
Deliver Us From Evil
Peninsula
Samjin Company English Class
Forbidden Dream

Best Technical Achievement:
The Man Standing Next (makeup)
Deliver Us From Evil (martial arts)
Peninsula (visual effects)
Ashfall (visual effects)
Samjin Company English Class (costuming)

Source (1)

What do you think?

‘Seobok’ Drops New Still Photos that Give a Glimpse into Gong Yoo and Park Bo Gum’s Bromance

Jung Woo and Oh Yeon Seo Confirmed to Take Lead Roles in KakaoTV Original Romance Drama